»Konseptet «social eating» går ut på at gjestene deler småretter på bordet. Kjøkkenet henter inspirasjon fra hele verden, og kombinerer dette til en spennende meny. Resultatet blir en rekke svært spennende smakskombinasjoner i totalt åtte spennende retter.»
Opplevelser er viktige, både de visuelle og gastronomiske. Hvis disse i tillegg kan kombineres, blir det ofte enda sterkere. Jeg må derfor få takke vår datter og svigersønn for at kona og jeg sist helg fikk en slik dobbeltopplevelse.
Dette er perfekte gaver for oss voksne som har det vi trenger av ting og tang.
Dette konseptet var frem til i går helt ukjent for meg. Vi var derfor litt spente da vi ankom Vulkan på Grünerløkka lørdag kveld. Nærmeste nabo er Akerselva og Mathallen.
Som de fleste populære spisesteder, bestiller man bord på forhånd her. Dette gjøres selvsagt kjapt og greit på nett, her.
Lokalet er stemningsfult, intimt og svært delikat. Det internasjonale tilsnittet man finner i menyen, gjenspeiles også i det trivelige personalet.
Vi rakk nesten ikke innenfor døra, før vi ble tatt hyggelig i mot og vist til bordet vårt. Det er romslig med plass rundt bordene, og gode stoler. Her kan vi bli sittende lenge…
Vi ble hele tiden oppvartet av kunnskapsrike ansatte, som fortalte i detalj om hver rett de serverte.
Siden vår meny allerede var forhåndsbetilt på gavekortet, kom vi raskt i gang med første rett; marinerte reker og kaki.
Samtidig kom også lefser med soppquesadillas med trøffel og kremost. Wow!
Deretter kom en helt nydelig tartar på saltbakte beter, overstrødd med blåmuggost, kastanjer og rips.
Så kom en spennende, kraftig krydret og nydelig pepperglassert softshell crab med grapefruktvinagrette.
Neste rett var spisskål med mandel, hasselnøtter, manchego og ingefærhollandaise. Denne passet godt etter den pepperglasserte krabben.
Så kom en ny tartar, denne gangen av storfe lårtunge, med tomatmajo og dillpotet. Overraskende godt.
Dagens største rett; en fantastisk god marinert andelår, gulrot, daikon og kimchinajo.
Her pakket man alt inn i et salatblad. Ord blir fattige!
Måltiden ble avrundt med rett åtte, en himmelsk sjokolade pot créme, med sitrusfrukt og kaffe.
Kort oppsummert kan det sies at maten, atmosfæren, servicen stod helt til forventningene. Vi forlot stedet svært gode og mette, og vil helt klart vurdere å komme tilbake.