«Ta et middels stort lokale, fyll det opp med ca 30 propangriller, fyll på med 10-12 ansatte, heng tre store tv-apparater på veggen (sport på fullt volum) og topp det hele med rundt 80 sultne og asiater og to nordmenn. Dette er Manna koreansk barbeque.»
Det var med et forholdsvis sterkt press fra kona at jeg ble med inn på dette tilsynelatende støyende, smekkfulle og litt merkelige spisestedet. Resultatet ble at vi kom tilbake neste kveld også. Wow, for en mat og for en atmosfære!
Egentlig skulle vi spise meksikansk på naborestauranten. Heldigvis snudde vi i døra der. I stedet ble vi sittende å grille sammen med denne trivelige gjengen. En uforglemmelig BBQ.
Her sitte barnefamilier, unge par, vennegjenger…og vel voksne fra Oslo.
Manna BBQ sitt konsept er enkelt og genialt. Du velger en av to menyer, bestående av en rekke typer kjøtt, grønnsaker og masse annet som jeg ikke aner hva heter.
At det er populært sier køa utenfor en del om. Vi skulle også sitte i køa, men siden vi ikke hadde amerikansk mobilnummer som vi kunne varsles på når vår tur kom, slapp vi rett inn.
Når du har valgt meny starter grillen. Du er selv grillmester og styrer show og fremdrift.
Dette er en svært sosial, avkoblende og ikke minst tidkrevende måte å spise på. Her sitter man lenge. Man griller, prater, venter, prater, griller og spiser…og slik går kvelden.

Ingrediensene er mange, svært spennende og velsmakende. Når en skål er tom, er det bare å be om mer. Utrolig hvor mye man spiser i godt selskap.
De forskjellige typene kjøtt man ønsket, ble valgt i menyen på forhånd. Her var det noe for en hver smak og gane – noe sterkt krydret, noe mindre krydret.
Vi varmet også vår egen ost.
Under veis byttes også grillrista med jevne mellomrom. Ny oljebehandlet rist er klar til ny runde.
Manna BBQ holder til i San Diego CA. Konseptet er velkjent og finne i mange byer og land – visstnok også i Oslo.
Skulle du være i San Diego, finner du mer info her.