«Å kjøre bil i Frankrike går helt fint. Riktignok kreves det litt tilvenning at motorsyklister kjører forbi deg på hver side – gjerne i en hinsidig fart, med trafikk i mot. Parkering derimot er det totale og glade vannvidd! Her tenker de åpenbart: går det, så går det – og det gjør det tydeligvis…hele tiden.»
Franskmenn er overraskende høflige og forekommende i trafikken. De slipper deg frem i køa, hilser og stanser alltid på rødt lys. Må en bilist stanse og slippe av en passasjer, eller hente en pakke i butikken, og dette tar et minutt eller to, er det ikke noe problem. Man venter tålmodig.

Det er først når en franskmann skal parkere, det glipper totalt i vett og forstand, folkeskikk, trafikksikkerhet, fremkommelighet og hensyn til fotgjengere. Og bare så det er sagt: likestillingen er total på dette området – franske damer er like ille!

Du finner en liten bildekavalkade over spenstige parkeringsløsninger nederst i bloggen. Jeg lar meg ikke lenger overraske, kun fascinere!

I 2018 skrev jeg en blogg om Villparkering i Roma. Da trodde jeg at italienere var i særklasse mest håpløse når det gjaldt parkering. Nå kan jeg dokumentere at franske kvinner og menn stiller i samme klasse.

Regelverket for parkering er i teorien ganske identisk med resten av Europa og delvis Norge: man parkerer der det er opprettet parkeringsplasser. Ganske logisk.

Det er allikevel noen forskjeller fra det vi er vant med:

Blå parkeringsplasser krever en oblat. Denne kan kjøpes hos lokalt politi og flere andre steder. Disse plassene har oftest tidsbegrensninger samt krav om parkeringsskive.

Hvite plasser betyr fritt fram for alle uten oblat. Du skal være tålmodig for å finne en ledig plass. Mange beboere har ikke egen plass, og benytter derfor gateparkering – naturlig nok.
De avgiftsbelagte plassene er litt oftere ledige. De er billige og greie å bruke.

Gulmerking betyr bl.a. bussholdeplass. Her kan man foreta en kort stopp, for å slippe av passasjerer, så lenge det ikke hindrer bussen.

Det finnes også andre reserverte plasser, som pleier å være enkle å forstå, så lenge man ser seg rundt når man parkerer.



Når du har funnet knappen for språkvalg på automaten, er resten plankekjøring. Bruk gjerne kredittkort. Enkelt, raskt og trygt. Glem å forsøke å laste ned p-appen. Den er sperret for utlendinger. Skulle du trenge hjelp, spør den første personen du ser. Du får garantert god hjelp.

Tips: noter deg registreringsnummeret før du starter å trykke. Dette må alltid legges inn før du får betalt.

Jeg har etter et betydelig antall uker i Frankrike, ennå ikke sett EN bilist bli bøtelagt eller borttauet grunnet feilparkering. Det nærmeste jeg fant, var i går i Antibes. Her ruslet politimannen rundt et par minutter, før han forsvant.

BILDEKAVALKADE: Egentlig helt greit å ha litt system og struktur hjemme i Norge.
Trykk på et av bildene for åpne kavalkaden i stort format.

Her var det praktisk å parkere. 
Det er jo ledig plass her. 
Løsningsorientert var hun. 
Det var ikke ledig der han egentlig ønsket å stå. 
At trafikken må svinge rundt, er ikke så viktig. 
Sperrefelt rommer flere gode p-plasser. 
Den blå bilen var den eneste som beveget seg. De andre stod parkert. 
Borttauing er en tom trussel i Frankrike – det vet alle. 
Har man fin nok bil, trenger man visst ikke HC-bevis. 
Her kan man også parkere madrasser. 
Og takk for den!

2 kommentarer