Med kajakk gjennom John D. MacArthur Beach State Park

«Kajakken glir nesten lydløst langs ytterkanten på mangroveskogen som er full av «Walking Trees». Vi er på veg mot Munyon Island, som ligger i sørvestre del av parken, i retning North Palm Beach i Florida.»

En time tidligere hadde vi ingen planer om hverken å besøke denne parken, eller utforske mangroveskogen her i kajakk. Ærlig talt visste vi ikke at John D. MacArthur Beach Park eksisterte.

Vi kjørte bare på lykke og fromme langs State Road A1A, som er verdenskjent som « A center of beach culture in the United States, and a scenic costal route”. A1A er 529 km lang, og går mellom Key West i sør, til Fernandina Beach i nord, på grensen til Georgia.

Perfekt å kjøre åpen bil her. Man kjenner luktene, hører lydene og føler varmen og fuktigheten. 📷 Laila Kristoffersen

For skarve 5 dollar kan man nyte en hel dag i John D. MacArthur Beach State Park. Her kan man bade på stranda, padle, surfe, dykke, eller oppdage naturen med kyndige guider. Særdeles godt anvendte penger.

Park Rangers er svært hyggelige og kyndige parkvoktere. Ofte er de frivillige som jobber ulønnet.

Park Rangers sørger for informasjon, sikkerhet og renhold i parken. De innehar også begrenset politimyndighet inne i parken.

Klar for utforsking av parken. 📷 Laila Kristoffersen

Det er alltid godt med gratis parkeringsplasser, toalettanlegg og andre fasciliteter i amerikanske parker. Du får også kjøpt mat og drikke hvis du ikke har med niste.

Fascinerende park med spennende stier, lukter, trær og firfisler store som veskehunden til Paris Hilton. 📷 Laila Kristoffersen

Dette er premien for å være impulsiv og bare svinge av vegen når man ser et skilt, og aner noe interessant. Dette er da også vår generelle taktikk på ferie: ikke planlegge noe særlig, men være svært åpne og nysgjerrige på alt som måtte dukke opp.

Med en temperatur på 31 grader og 70 prosent fuktighet, passet det bra med en tur i mangroveskogen. Her finner man skygge og en deilig ro og stillhet.

Det er en opplevelse å gå rundt i skogen, med sumpen og vannet rett under oss. 📷 Laila Kristoffersen

Parken er svært godt tilrettelagt for både barn og bevegelseshemmede. Det er læringsopplegg for barn og flotte turstier.

Hovedbygget i parken er godt integrert i naturen.

I hovedbygget er det toaletter, butikk, informasjon om parken og naturen her, i tillegg til utleie av kajakker, dykkerutstyr, surfebrett og utstyr.

Orker man ikke å gå hele boardwalken, kjører en golfbil/buss skyttel frem og tilbake konstant hele dagen! Ja, vi er i Amerika.

Den 500 meter lange boardwalken fører over Lake Worth Cove og ut til stranda.

Her finner man en fantastisk flott strand.

Man kan ikke besøke parken uten å ta en kajakktur. Du velger selv om du vil leie enkel eller dobbelkajakk. Årer og flytevest tas ut i hovedbygget.

Ut på tur! 📷 Laila Kristoffersen

Kajakkene ligger godt skjult i skogen. Her er det selvbetjening.

Kapteinen er klar! 📷 Laila Kristoffersen

“It’s 3 nautical miles to Munyon Island, we got our life jackets, I’v put on sunscreen 50… and I’m wearing sunglasses!”

Svært fritt etter Elwood Blues i filmen The Blues Brothers
Landfall på Munyon Island. 📷 Laila Kristoffersen

Etter 45 minutters padletur er vi fremme ved Munyon Island.

Bør nytes med HØY lyd – slik vi gjorde. Jeg håpet i det lengste at høytaleren skulle havne i vannet, men SÅ heldig var jeg ikke.

Her ble det lunsj på en øde øy – helt alene (etter at det amerikanske unge paret hadde tatt med seg countrymusikken på boks og padlet videre).

Endelig alene!

Stillheten senket seg over øya.

Walking Trees vokser i store deler av parken. Det er noen merkelige trær… eller egentlig planter.

Du kan lese om den på plakaten nedenfor.

Litt praktisk info om parken, finner du her:

Hjemmeside (ekstern lenke)

Legg igjen et svar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Twitter-bilde

Du kommenterer med bruk av din Twitter konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Lær hvordan dine kommentardata behandles..