«Den nyutdannede sivilingeniøren Caleb Schiff fra Flagstaff AZ, sa i 2010 opp jobben og fulgte drømmen om egen pizzarestaurant med ekte italiensk vedovn i hjembyen. I dag står folk å kø, Gråskjeggbloggeren inkludert, for å spise pizzaen hans i restaurant PIZZICLETTA. Caleb står selv bak disken og baker, hver eneste dag.»
Vanligvis går man motsatt veg, og starter som pizzabaker. Caleb derimot tok en Master i klimaforandringer, med fokus på geologi og sedimenter. Etter kort tid i ny jobb, ombestemte han seg, sa opp jobben og reiste til Italia for å kjøpe vedovn.
I dag er Pizzicletta rangert blant de 20 beste i USA.
Ovnen er kjøpt i deler i Italia, fraktet til Flagstaff og plassbygget av den kjente vedovnsbyggeren Guizeppe Lanza.
Det er bare plass til 15 gjester om gangen hos Pizzicletta. Det er to årsaker til dette: 1. lokalet er bare ikke større. 2. Caleb har som daglig mål å være i direkte kontakt med minst 90 prosent av gjestene. Blir det for mange, synes han det blir for upersonlig…og han vil ikke rekke å lage alle pizzaene selv.
Caleb legger sjela i maten han serverer sine gjester. Alle råvarene er naturligvis lokale, med unntak av olivenoljen, som naturligvis kommer fra Italia.
Alt tilberedes og lages innenfor husets vegger. Deigen han bruker, bruker 2-3 dager på å heve.
I tillegg til pizza serverer han også noen italienske småretter, salater og gelato – ekte italiensk is. Nevnte jeg vin? Det har han selvsagt også.
Utvendig er ikke lokalet særlig prangende. Det gjør åpenbart nytten, siden vi står i kø for å nyte ekte italiensk pizza her i Arizona.
Resultatet av Calebs bakekunst og vedovnens varme.
Til slutt en liten påminnelse om at vi åpenbart er i USA og ikke Italia…
2 kommentarer