Dagen tåka tok Grimselpasset

«Som alle fjellvante vet, er været i fjellet lunefullt og uberegnelig. Dette gjelder i høyeste grad også været i Alpene selv midt på sommeren. På minutter veltet tåka innover fjellet og dekket totalt det værutsatte sveitsiske Grimselpasset.»

Julidagen langs sveitsiske Furkastrasse startet med blå himmel, shorts og nydelig sommertemperatur. Vi kjørte i bilsporene til James Bond (intern lenke), og hadde nettopp forlatt det verdensberømte Hotel Belvédère.

Nettopp passert Hotel Belvédère i bakgrunnen. Grimselpasset neste! 📷 Laila Kristoffersen

Neste stopp var Grimselpasset 2164 m.o.h. Ved togstasjonen i Gletsch svinger man til høyre og inn på Grimselstrasse i retning Interlaken.

Her kan damplokomotiv-interesserte få en fantastisk opplevelse. Se link nedenfor. 📷 Laila Kristoffersen

Tips: Er du interessert i damplokomotiv? Da kan du få med en fantastisk reise fra Gletsch stasjon. Les mer her (ekstern lenke)

Utsikten fra Hotel Belvédère tilsa at turen opp de svingete vegene til Grimselpasset kunne bli utfordrende.

På minutter kom tåka og vinden veltende over fjellet og slukte fjellet og alpepasset. Der er ganske fascinerende å oppleve hvor utrolig raskt det snur, og hvor forholdsvis lokalt det kan være.

Tåka kommer! (Beklager vindstøy. Demp volumet)

Vi satset på at tåka skulle forsvinne like raskt som den kom, og kjørte ekstremt svingete vegen oppover mot passet.

Tåka veltet nedover.

Strekningen fra Gletsch til passet er ca 6 km lang, og består av 7 hårnålsvinger. Det er etablert en rekke små og store utsiktspunkter og stoppemuligheter for biler og mc. Disse bør benyttes. Utsikten er vanligvis fantastisk.

Tåka la seg noen meter over vegbanen, slik at trafikken fikk greit. 📷 Laila Kristoffersen

Historisk sett har Grimselpasset vært et viktig pass helt tilbake til romertiden. Vegen over passet ble omtalt som Kløvervegen, da den transporterte ost, kyr, vin, ris, korn og olivenolje. Dette fortsatte frem til åpningen av Gotthard-jernbanen i 1882.

Ved passet ligger også kontinentalskillet eller vannskillet mellom Nordsjøen og Middelhavet (!)

Besøket ble kort, men vi visste vi skulle tilbake.

Vi kom tilbake til passet noen dager seinere, etter utrolige dagen i Zermatt og Chamonix. Da var både vær og utsikt slik det bør bære.

Grimselstrasse på veg i retning nord og Furkapasset.

Denne gangen ble det også et bad i Totensee…iallfall for de tøffe. Jeg lekte fotograf og livredder på land.

I følge Laila ble temperaturen i Totensee karakterisert som «frisk».

Hvorfor heter innsjøen Totensee – De dødes innsjø?

Under slaget ved Ulrichen i 1211 ble soldatene til hertugen av Zähringen drevet ut i innsjøen av innbyggerne i Valais – en lokale bygd ved passet, ledet av en biskop. Alle soldatene druknet naturligvis. En stort antall soldater ble også slaktet ved bredden av innsjøen.

Historical Dictionary of Switzerland

2 kommentarer

Legg igjen et svar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Lær hvordan dine kommentardata behandles..