Topptur til Plattkofel/Sasso Piatto – med utsikt over hele Seiser Alm

«Dagens topptur krever en buss, en skiheis, en sekk med vindtette klær, Toblerone-sjokolade og masse drikke. I tillegg må du like å klatre i løse steinmasser og puste i tynn fjelluft. Altså: en perfekt alpetur 2.955 m.o.h.»

Italienske Seiser Alm ligger i Dolomittene og er et drømmested sommer og vinter. Her er bloggen om Seiser Alm.

IMG_7537
Målet for dagens fottur.

Fjellet Plattkopfel/Sasso Piatto har både tysk og italiensk navn, siden denne delen av Italia fra gammelt av var tysktalende.

Video av utsikten fra toppen finner du nederst i bloggen.

Før man kommer seg på selve toppturen, kreves det en god del logistikk. Hele Seiser Alm-platået er stengt for vanlig trafikk. Man må derfor parkere ved Compatscn Parcheggio – «inngangsdøra» til Seiser-platået (1.844 m.o.h.). Dette må skje før kl 09, da vegen opp hit stenges mellom 09 og 17 for de som ikke har spesialtillatelse. De som ikke rekker dette, må ta gondolbanen nede fra sentrum. Dette funker bra, men tar tid.

IMG_7539
Ta med et kart før du hopper på bussen. Ikke all skilting er like logisk her. Google Maps fungerer også bra. Det er 4G dekning her. FOTO: LAILA KRISTOFFERSEN

For å komme seg innover platået, har man følgende valg: gå, sykle, leie hest og kjerre (koselig, men hinsides dyrt) eller ta bussen som går hvert 20.minutt. Det siste anbefales, for det er langt til fjellet vårt.

Turen innover platået er nesten uvirkelig vakker. Bare sitt og nyt – begge veger.

IMG_7536
Denne turen tar en god stund, men gir deg mulighet til å nyte naturen og fjellet du skal bestige.

Ved endestasjon Saltria tar man så stolheisen opp til Rifugio Williams (2.100 m.o.h.). Her selges lett mat og drikke.

Nå kan endelig toppturen starte.

IMG_7607
Rifugio Zalinger – også kjent som Rifugio Sasso Piatto ligger på 2.300 m.o.h. og serverer svært god mat.

Turen regnes å ta 1 time fra Reifugio Williams til Rifugio Sasso Piatto. Derfra beregnes 2-3 timer til toppen. Med pauser og mat på returen, går hele dagen.

IMG_7554
Stien opp virket tidvis uendelig lang og bratt.

Løypa er godt merket og for det meste grei å gå/klatre. Det er imidlertid mye løs stein og grus det meste av vegen. Bruk derfor fjellsko.

IMG_7599
Med 25-27  grader trengte vi ikke ull og vindtett denne gangen. Tobleronen ble  imidlertid borte. FOTO: LAILA KRISTOFFERSEN

Joggesko er ikke å anbefale. Selv om været er bra, bør man alltid ta med ekstra klær. Dette gjelder på alle fjellturer. Toblerone er jo også en sikker vinner i disse områdene. Kvikk lunchen sparer vi til norske turer.

IMG_7587
Det er veldig vanlig å finne kors på toppene i Alpene.

Endelig oppe. Det berømte korset som alle ville ha bilde av med seg selv foran. Gråskjeggbloggern nøyde deg med sekk og Stetson sixpence.

IMG_7568
Photo-shoot for italienere.

Et hundegalt par hadde dratt med to «ovnsrør»- hunder til topps! Ord blir fattige…

IMG_7589
Fantastisk utsikt, og nesten vindstille.

Utsikten fra toppen er fantastisk. Se video av utsikten her

IMG_7609
Ord blir unødvendige…

Mat og 2 liter drikke smakte godt ved retur til Refugio Sasso Piatto.

Anbefaling av overnattingssted:

IMG_7621
Rom bør bestilles i god tid, da det ofte er fullt her.

Vi bodde også denne gangen 2 netter på Garni Hauenstein i Seis (lyse grønt) Vi har bodd her flere ganger og er svært fornøyde.

Oppdatering om Garni pr. 30. juli 2022: Etter ytterligere 2 netter her 28.-30. juli, kunne vi nå hilse på de nye driverne av Garni Hauenstein: Ulrike Fill og ektemann. De overtok driften for noen uker siden, men har allerede full kontroll og gjør hva de kan for at vi gjester skal være fornøyde.

Gode senger og dyner/puter, rent og delikat, god frokost og trivelig atmosfære. Rett og slett et godt sted å overnatte. Anbefales!

Ulrike Fill er en svært trivelig dame, som gjør Garni Hauenstein til et godt sted å være gjest.

Det er også godt med gratis parkering, fritt internett og kun noen få minutter til kabelbanen opp til Seiser Alm.

Du finner dem på Booking også.

4 kommentarer

Legg igjen et svar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Lær hvordan dine kommentardata behandles..